01 Август 2016 2553 Детска градина
Големи или малки, обществени или жилищни, най-различни по форма и големина сгради, човечеството строи и конструира още от древни времена.
{socialbuttons}През Седмицата на архитектурата разбрахме колко много усилия са нужни, за да бъде построена една къща или блок, и как се създава цял град. Научихме кой стои зад създаването на сградите и какви материали се използват за строежа от най-древни времена до днес.
Темата, която ни вдъхновяваше през изминалата седмица, бе да построим града на своите мечти. Но как щеше да стане това? От какво е се правят сградите и как е започнало всичко? Имахме толкова много въпроси, а отговорите намерихме в учебния отдел на Археологически музей на град Варна. Децата от втора, трета и подготвителите групи се запознаха и обследваха материалите, от които са се строели древните жилища. В учебния музей децата имаха възможност да влязат в макети на жилищата на древните народи, обитавали нашите земи. И точно като своите предци, насядаха около огнището в прабългарската юрта и слушаха истории за стари времена.
С това как започва животът на една сграда, ни запозна архитект Станиславов, който бе на гости на децата от детската градина. Той ни разказа колко важни са математиката и рисуването, но най-вече въображението, когато искаш да бъдеш добър архитект. Децата получиха специален подарък – молив, с който да създават своите бъдещи проекти. Видяха на практика за какво може да се използва една торбичка за подаръци, парчета плат и стар кашон. Достатъчно е капка въображение.
Децата от първа група създадоха своя град на мечтите с помощта на природни материали. Заедно с учителите си те измислиха проектите си, които после прехвърлиха върху белия лист.
Седмицата на Архитектурата разпали въображението на децата. Да построиш град на мечтите не е лесно, но е едно интересно и вълнуващо приключение.