23 Октомври 2019 1987 Училище
Как и защо летят самолетите? Какво представлява звукът? А светлината? Кои са Бернули и Коанда? Какво гласи третият закон на Нютон? Защо ни е да учим физика и химия? Може ли науката да бъде забавна?
Учениците от Частно езиково училище “Малкият принц” имаха възможност да си отговорят на всички тези въпроси с помощта на професор Инге Крист, ръководител на катедра по химия, биология и екологично инженерство към факултет “Наука и технологии” в Университета Ставангер, Норвегия. Представяйки интригуващи и впечатляващи експерименти, проф. Крист нагледно и достъпно обясни на децата сложните физични закони, свързани с атмосферното налягане, горенето, спектъра на светлината и т.н. Най-важните изводи, до които стигнахме, бяха, че науката не е просто учебен предмет, а е навсякъде около нас, и трябва да бъдем наблюдателни и любопитни, за да разгадаем тайните й.
“Няма фокуси, всичко е наука”, каза проф. Крист. И да, овладяването на научните знания може да бъде изключително забавно и приятно, когато се съчетава с практически експерименти и с откриването на физични и химични приложения в нашето ежедневие.